مشخصات شتابدهنده مرکز ملی یون‌درمانی ایران:

شتاب‌دهنده سینکروترون موجود در مرکز یون‌درمانی ایران قابلیت پرتودهی تومورهای در عمق‌های بین 5/3 سانتی‌متر تا حدود 30 سانتی‌متر را دارد که متناسب با این بازه انرژی پروتون‌ها بین 60 تا 250 مگا الکترون‌ولت و انرژی یون کربن بین 120 تا 400 مگا الکترون‌ولت بر نوکلئون است. 

شتاب‌دهنده این مرکز طوری طراحی شده است که به پروتون و یون را تا انرژی موردنیاز درمان شتاب دهد. درنتیجه احتیاجی به کاهش‌دهنده انرژی در اتاق‌های درمان نیست. در این مرکز از روش درمان روبش باریکه مدادی فعال جهت درمان بیماران در هریک از اتاق‌ها استفاده شده است که قادر است ضخامت‌های 5-2 میلی‌متری از تومور را با انرژی مشخص در عمق‌های مختلف پرتودهی کند. شتاب‌دهنده این مرکز قادر خواهد بود باریکه پروتون با بیشینه شدت 1010×2 ذره در هر بسته پرتویی و باریکه یون با بیشینه شدت 109 ذره در هر بسته پرتویی تولید کند به نحوی که در یک دقیقه درمان، یک لیتر حجم تومور تا 2 گری دوز دریافت کند.

این مرکز علاوه بر شتابدهنده اصلی که برای درمان استفاده می‌شود، مجهز به به تعدادی دستگاه تصویربرداری از جمله MRI، CT، PET-CT و تیوب اشعه ایکس جهت تصویربرداری از بیمار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *